Пільги до 30 квітня, а карантин триває й надалі

карантин

Карантин з протидії поширення інфекції COVID-19 і запроваджені ним обмеження діють вже більше місяця. Спалах захворювань на Житомирщині дедалі більшає і посилює свої розмахи. Однак ще більшим є спалах тривоги у середовищі підприємців зі сфери малого та середнього бізнесу, які позбулися в умовах карантину права та можливості працювати.

У Житомирі для підприємців-ФОПів запроваджена пільга щодо «нульової ставки» єдиного податку на період із 1 березня по 30 квітня 2020 року. Пільгу запроваджено відповідно до рішення сесії Житомирської міської ради від 5 квітня. Вона стосується підприємців 1-ї і 2-ї групи. Ще для двох груп (3-ї і 4-ї) підприємців такої пільги не передбачено. Реально матеріалізувати пільгу стосовно єдиного податку підприємці 1-ї та 2-ї групи зможуть лише за умови подання заяви у податкових органах. Термін подачі такої заяви – до 31 грудня 2020-го року.

Сьогодні, коли очевидність чергового продовження карантину стає все більше реальною, термін дії рішення Житомирської міської ради про пільговий режим сплати єдиного податку, передбачений рішенням сесії до 30 квітня 2020-го року, може бути продовжений. Щоправда, для цього депутати формально мають зібратися на своє позачергове сесійне засідання.

Щодо інших підприємців, які не можуть скористатися можливостями пільг в умовах карантину, то їм доводиться лише чекати його завершення. Хтозна, наскільки дієвими для підприємців стануть заходи із програми «Доступні кредити 5-7-9».

Що найбільше кидається у вічі тепер, коли карантин поставив питання про існування малого і середнього бізнесу, як класу?

Перше. Держава дуже мляво, безсистемно і наче неохоче вживає заходи для підтримки українських підприємців. Так, Верховна Рада ухвалює певні законодавчі зміни, але Уряд України не квапиться із їх реальним втіленням у життя. На урядовому рівні відсутній моніторинг ситуації у середовищі малого та середнього бізнесу.

Друге. Знову ж таки, дається взнаки вкрай слабка організаційна єдність і згуртованість підприємців. У найскладніший для бізнесового середовища час спілки, асоціації, координаційні ради, які ще півроку тому активно опиралися процесу впровадження реєстраторів розрахункових операцій для підприємців-спрощенців, сьогодні благополучно затихли. Чи то й справді соціальна ізоляція подіяла так ефективно, чи консолідація малого і середнього бізнесу у форматі «онлайн» видається неможливою? Втім, як би там не було, а сьогодні усі чекають на завершення карантину. Тоді, за будь-яких результатів і підсумків падіння, скорочення чи й повного занепаду у секторі малого і середнього бізнесу варто чекати на більш дієвої і адекватної реакції в тому числі і з боку влади. Як центральної, так і місцевої.