З 15 липня набувають чинності нові правила оренди землі

оренда землі

З 15 липня 2020 року в Україні почнуть діяти нові правила укладання договору оренди землі. Про це повідомляє «БізнесЦензор».

Закон №340-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» був прийнятий ще 5 грудня 2019 року. Однак чинності набув 16 січня 2020 року. Втім, як стало типовим для всіх законів, прийнятих за нової каденції Верховної Ради, окремі його норми вводяться в дію поетапно. Зокрема, положення про оновлення договору оренди землі почнуть діяти з 15 липня 2020 року.

Згаданим Законом вперше введено нотаріальне посвідчення правочину. Це означає, що власник земельної ділянки може вимагати нотаріальне посвідчення договору оренди, суперфіцію або емфітевзису. Передбачається, що така норма допоможе боротися з рейдерами.

Також змінилася державна реєстрація права оренди на земельну ділянку. У відомостях про право оренди потрібно буде обов'язково вказати дату укладення, термін дії і ознака пролонгації або непролонгації договору.

Якщо договір укладений з умовами пролонгації, то по закінченню його терміну програмне забезпечення Державного реєстру прав на нерухоме майно автоматично продовжить термін дії договору.

Дата закінчення дії договору оренди обчислюється з дати його укладення, а право оренди виникає з моменту державної реєстрації.

Згадані правила поширюються також на договори про встановлення земельного сервітуту, про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови.

Вони застосовуватимуться виключно на договори, укладені або змінені після 15 липня 2020 року. Після закінчення терміну договору оренди орендар, який виконував обов'язки за умовами договору належним чином, має переважне право перед іншими на укладення договору оренди землі на новий строк. Однак повідомити про використання цього права орендар має повідомити орендодавця за місяць до закінчення терміну дії договору.

Якщо сторони не досягли домовленості щодо орендної плати та інших важливих умов, то переважне право орендаря на укладення договору оренди землі анулюється. А орендодавець може знайти орендаря, який запропонує більш вигідні умови.

Умова про поновлення договору не може встановлюватися в договорі оренди для земельних ділянок державної та комунальної власності. Крім випадків, якщо на таких земельних ділянках розташовані будівлі або споруди, що знаходяться у власності користувача або набувача права користування земельною ділянкою.

У цьому випадку орендар виходить незахищеним, адже не може бути впевнений, що землю, в яку він вкладає кошти, не віддадуть в оренду іншому орендарю після закінчення терміну договору. В той же час новий закон надає фактично необмежені преференції орендодавцю.